Okolí

Ho­loub­kov se na­chá­zí na roz­hra­ní Brd a Kři­vo­klát­ska, je­ho oko­lí tak mů­že na­bíd­nout jak hlu­bo­ké le­sy s množ­stvím les­ní­ho bo­hat­ství, tak i kul­tur­ní pa­mát­ky. Již­ně od Ho­loub­ko­va se ty­čí masiv Tr­hoň, kte­rý spo­lu s okol­ní­mi le­sy tvo­ří Pří­rod­ní park Tr­hoň. Le­sem se zde pro­plé­ta­jí ces­tič­ky, kte­ré ve­dou po ma­leb­ných úbo­čích na­bí­ze­jí­cích vý­hle­dy do oko­lí, aby moh­ly ná­sled­ně sjet zpět do údo­lí. Zdej­ší les má v ně­kte­rých mís­tech cha­rak­ter list­na­té­ho le­sa, kte­rý zde dří­ve ros­tl. Cyk­lis­té i tu­ris­té mo­hou na Tr­ho­ni strá­vit pří­jem­né od­po­led­ne či rov­nou ce­lý den. Vý­let lze spo­jit s ná­vště­vou Dob­ří­va s je­ho his­to­ric­kým ha­mrem a li­do­vý­mi rou­ben­ka­mi či po­kra­čo­vat na ma­jestát­ní Žďár do míst­ní re­zer­va­ce a pro­hléd­nout si ka­men­né vý­tvo­ry pří­ro­dy či va­ly sta­ro­dáv­né­ho hra­diš­tě.

Smě­rem na se­ver od Ho­loub­ko­va za­čí­ná masiv nej­vyš­ší­ho kop­ce Roky­can­ska - Rad­če, kte­rý na nej­vy­ší kótě do­sa­hu­je výš­ky 721 m.n.m. Les­ní kom­plex Rad­če tvo­ří "ze­le­né srd­ce" Roky­can­ska a po­dob­ně ja­ko Tr­hoň na­bí­zí svým ná­vštěv­ní­kům pře­de­vším klid­ně strá­ve­ný čas. Na kótě Br­no se na­chá­zí te­le­viz­ní vy­sí­lač, kte­rý tvo­ří ne­za­mě­ni­tel­nou do­mi­nan­tu zda­le­ka vi­di­tel­né­ho vrchu.

Opa­kem klid­ných les­ních kon­čin na ji­hu a se­ve­ru je ruš­né údo­lí Ho­loub­kov­ské­ho po­to­ka, dá­le se roz­ši­řu­jí­cí na zá­pad i vý­chod. Na vý­cho­dě je to měs­to Mý­to s prů­mys­lo­vou zónou a oko­lí dál­ni­ce D5. Na ji­ho­zá­pa­dě aglo­me­ra­ce v údo­lí Kla­bav­ky - Roky­ca­ny a Hrá­dek a ješ­tě dá­le na zá­pad měs­to Pl­zeň se svou prů­mys­lo­vou tra­di­cí.

Zajímavá místa v okolí :

  • Rokycany - okresní město, 15 tisíc obyvatel. První zmínky sahají až do 12. století. Centrum města je památkově chráněno. Mezi hlavní turistické cíle patří kostel Pany Marie Sněžné, k němu přiléhající Muzeum Dr. Bohuslava Horáka či Císařský dům na náměstí. Nedlouho je také otevřeno Muzeum na demarkační linii mapující výzbroj vojsk 2. světové války a poválečné ČSLA. Město je centrem regionu, o tuto funkci se dělí s nedalekou větší Plzní. V Rokycanech je také možnost navštívit plavecký areál s krytým bazénem, zimní stadion a ostatní sportovní zařízení.
  • Plzeň - krajské město a metropole západu Čech, 175 tisíc obyvatel. Původní gotické jádro města založené r. 1295 králem Válavem II. je nyní obklopeno několika kilometry čtverečními předměstí a průmyslových areálů. Město je známo po celém světě hlavně díky svému pivovaru a Škodovým závodům. Více o památkách města najdete ZDE. Podobně jako Rokycany je pro holoubkovské občany Plzeň místem zaměstnání, školních povinností, kultury i nakupování.
  • Mýto - městečko 2 km východně od Holoubkova. Dříve bylo Mýto pro Holoubkov významné především přítomností kostela a měšťanské školy.
  • Zbiroh - město na východě okresu Rokycany. Jeho historie se pojí s místním hradem, nyní zámkem, který byl vystavěn jako jeden z prvních v Čechách. Po mnoha přestavbách a změnách majitelů je nyní ze zámku hotelový komplex. Samotné město tvoří centrum této části Rokycanska a zachovává si venkovskou atmosféru. Místním rodákem je i významný český básník Josef Václav Sládek, po kterém je pojmenováno i zdejší muzeum. Nejvýznamějším zbirožským podnikem je Zbirovia vyrábějící ruční nářadí.
  • Dobřív - podbrdská ves se zachovalou lidovou architekturou. Nejcennější stavbou v Dobřívě je historický hamr ze 16. století, který je stále ve funkčním stavu. Je pobočkou rokycanského muzea a je pravidelně otevřen návštěvníkům. Další památkou Dobříva je kamenný "Švédský most", který stojí vedle roubené Staré hospody, stále otevřené návštěvníkům. Ve stejném stavení se nachází i pamětní síň herce Mošny. Do Dobříva se lze na kole dostat po nově vybudované cyklostezce údolím Klabavky z Rokycan, a poznat tak i Hrádek a Kamenný Újezd.
  • Žďár - výrazný kopec nad Rokycany (629 m.n.m.). Jeho vrcholovou partii tvoří přírodní rezervace chránící floru rostoucí na mnoha suťovištích a přirozený les. U vrcholu Žďáru jsou také patrné valy hradiště z doby bronzové. Z Holoubkova na Žďár vede pěknou krajinou červeně značená turistická stezka, kterou stojí za to projít. Stezka dále pokračuje do Rokycan, anebo lze Žďár opustit kratší cestou na vlak do Svojkovic po žluté.
  • Niva u Volduch - přírodní rezervace v potoční nivě pod výpustí dolního Haberského rybníka. U rezervace se nachází studánka s pitnou vodou. Několik set metrů nad rezervací se nachází koplex kempů Habr.
  • Svatá Dobrotivá - klášter, jeho počátky sahají do 13. století. Hlavní gotický kostel, který byl zbarokizován v 17. století. Má hodnotný interiér.
  • Valdek - gotický hrad na ostrožně nad údolím Červeného potoka za Komárovem z 1. poloviny 13. století. Za renesance částečně upraven, již roku 1623 však uváděn jako pustý. Dnes zřícenina se zachovanou hlavní věží a několika obvodovými zdmi. Hrad se nachází v částečně zpřístupněném pásmu vojenského prostoru, kam je vstup dovolen o víkendech a svátcích. Parkovat lze na parkovišti nedaleko hradu.
  • Hrad na Radči - zbytky původního hrádku ze 14. století, již koncem 15. století opuštěn. Z Holoubkova na Radeč vede červeně značená turistická stezka. Je zde pěkný výhled severním směrem.
  • Mirošov - městečko na jihu okresu s dominantou - zámkem postaveným Floriánem Gryspekem roku 1550. Ve druhé polovině 19. století se zde nacházel důlní revír černého uhlí, těžba byla zastavena roku 1904.
Hy-phen-a-tion